poniedziałek, 6 sierpnia 2012

Po Sąsiedzku

Ruszył nowy projekt rozwijany w ramach naszego Laboratorium Animatorni. Przedstawiamy Wam Magdę Malinowską i jej pomysł na ożywianie życia społeczno-kulturalnego stolicy.
Kto? Nazywam się Magda Malinowska – od prawie 3 lat jestem Warszawianką, utożsamiającą się z zarówno z rodzinnym Lubartowem jak i Londynem, w którym mieszkałam przez kilka lat. Z wykształcenia jestem nauczycielką, ale też pasjonatką fotografii, słuchaczką przeróżnych historii, podróżniczką. Prowadzę portal kulturalno-kulinarny i uwielbiam przeprawadzać wywiady z ciekawymi ludźmi. Lubię też piec brownies.

Co? Jak ? Z kim? 
Po Sąsiedzku to akcja lokalna, dla sąsiadów i o sąsiadach dużego bloku z płyty na warszawskim Służewiu. Po pierwsze, jest to seria 5 spotkań z nastolatkami z bloku, w którym mieszkam. Grupa nastolatków pracuje nad serią zdjęć, od patrzenia na przestrzeń przed blokiem, poprzez fotografowanie siebie sąsiadów w pop-up atelier, do fotografowania rodzin i sąsiadów. Warsztaty te nie narzucają młodym uczestnikom żadnego sposobu patrzenia na otaczający świat, ale pozwalają im otworzyć się na fotografię jako narzędzie do opowiadania o sobie i swojej przestrzeni. Warsztaty zakończą się pokazem wyselekcjonowanych zdjęć uczestników, na który zaproszone będą rodziny i sąsiedzi uczestników warsztatów. Z drugiej strony, chcę dotrzeć do dorosłych mieszkańców bloku, porozmawiać z nimi na temat sąsiedzkości, poczucia przynależności do danego miejsca oraz wykonać serię portretów, które będą pokazane w formie wideokastu na koniec akcji "Po Sąsiedzku". Całą akcję zwieńczy impreza sąsiedzka, na której odbędzie się pokaz wideokastu oraz warsztaty improwizacyjne z Teatrem Improwizowanym Klancyk.

Dlaczego?
Mieszkam w bloku przy ul. Modzelewskiego od ponad dwóch lat, a ciągle znam niewielu ludzi. Czuję się bardzo anonimowa, a potrzebuję poczucia, że w jakiś sposób przynależę do miejsca, w którym mieszkam. Chcę też się dowiedzieć, jak rdzenni mieszkańcy stolicy, a ściślej jednego bloku odnoszą się do swoich sąsiadów. Uwielbiam robić portrety i "Po Sąsiedzku" daje mi doskonałą okazję, żeby zrealizować swój projekt fotograficzny.

Akcja "Po Sąsiedzku" ma też na celu przekraczanie granic międzyludzkich, które sobie często narzucamy mieszkając w wielkich skupiskach miejskich, otwarcie się na swoich sąsiadów, zachęcenie ludzi do prostego "dzień dobry" na klatce. Spotkania mieszkańców bloku w przestrzeni, której użycza mi Klub Emeryta na czas prowadzenia warsztatów. Mam nadzieję, że akcja pozwoli na nawiązanie dialogu pomiędzy sąsiadami, skłoni ludzi do wymiany zdań i myśli na temat sąsiedzkości. Może też wpłynąć na kulturę zachowań w przestrzeni publicznej, której stałam się częścią i w której chcę aktywnie uczestniczyć.

 Zobacz stronę projektu>>>

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz